Nowinki techniczne w świecie sportu

Sport zawodowy i profesjonalny wykorzystuje dzisiaj coraz odważniej nowoczesne technologie, które pomagają jeszcze lepiej organizować czy transmitować wydarzenia z zawodów. Pierwszym i najbardziej oczywistym dowodem na to jak technologie odmieniają świat sportu mogą być drony i nowoczesne kamerki, które z powodzeniem zamontować można chociażby do roweru kolarskiego czy kasku narciarza. Kamery nagrywają obraz w jakości HD, a co najważniejsze dla organizatora np. wyścigu kolarskiego – mogą na żywo przekazywać bezprzewodowo obraz do wozu transmisyjnego, gdzie następnie produkcja sygnału TV może pokazywać ciekawe wydarzenia na trasie z perspektywy jadącego zawodnika.

Sport w obiektywach kamer

Kamery zmieniły obraz wielu dyscyplin sportowych, ale największą rewolucję przeprowadziły tam, gdzie z uwagi na trudne warunki czy ekstremalnie indywidualny charakter sportu – nie miały wcześniej racji bytu. Przykładowe obstawienie kamerami zamkniętego toru wyścigowego F1 od strony logistycznej i technicznej jest znacznie prostsze aniżeli towarzyszenie narciarzowi podczas ekstremalnego zjazdu ze szczytu K2. Trudnodostępne miejsca i ekstremalne warunki pogodowe sprawiają, że wielu sportowców może pochwalić się swoim przejazdem czy innym sportowym wyczynem wyłącznie za sprawą specjalnych, profesjonalnych zestawów kamerowych jak GoPro i nie tylko.

Z kolei drony latające wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości sprawiają, że śledzenie np. wyścigu rowerowego jest znacznie mniej kosztowne i pozwalają chociażby na wyeliminowanie helikopterów, których wynajem i obsługa są bardzo kosztowne. Jednak wielu kibiców obserwujących relacje telewizyjne dobrze wie jak często sędziowie korzystają z powtórek wideo i nagrań kamerami. Niektóre dyscypliny sportu jak hokej i tenis już bardzo dawno temu wprowadziły do swoich regulaminów możliwość odwołania się do analizy wideo przy podejmowaniu najbardziej kluczowych decyzji – w przypadku tenisa jest to kultowa już technologia hawk-eye, która pozwala na dokładne odwzorowanie lotu piłki i poprawne ocenienie sytuacji autowej.

Piłka nożna, która przez długie lata opierała się wprowadzaniu takiego wariantu, nagle za sprawą zmian w organach FIFA i UEFA w ciągu dwóch krótkich lat zrewolucjonizowała grę na arenie międzynarodowej wprowadzając VAR (Video Assistant Referee). Oczywiście wprowadzone zostały liczne ograniczenia kiedy sędzia może zastosować VAR, ale ogromny sukces technologii na Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji z pewnością przekonał nawet największych sceptyków do zainwestowania w te technologie. Sport w XXI wieku jest już całkowicie uzależniony od zdobyczy techniki, a ten kto szybciej i więcej inwestuje w innowacje szybko zyskuje przewagę sportową także widoczną w osiąganych wynikach.