Polscy Mistrzowie Świata

Historia Polaków na najróżniejszych imprezach sportowych w randze międzynarodowej jest bardzo bogata i poniekąd z tych wielkich tradycji bierze się potrzeba całego społeczeństwa na dalsze odnoszenie sportowych sukcesów. Oczywiście Mistrzostwa Świata bywają organizowane w przeróżnych dyscyplinach sportowych i tylko niektóre z nich mają taką widownię czy oprawę jak niedawne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Te mistrzostwa dla polskiej kadry okazały się po raz kolejny nieudany, gdy już po drugim meczu grupowym piłkarze Adama Nawałki mogli pakować się z powrotem do Polski. Mimo tego, gorączka Mistrzostw Świata dosięga Polskę i Polaków dość regularnie i nawet udaje się z tych międzynarodowych imprez przywozić medale i najważniejsze trofea.

Dyscypliny lekkoatletyczne

Dla wielu miłośników sportu oczywistym jest, że w ostatnim czasie Polacy doskonale radzą sobie w zmaganiach lekkoatletycznych, co nie zawsze było standardem i normą. Ci, którzy chcieliby od polskich lekkoatletów jeszcze więcej medali wskazują jednak na to, że o medal na Mistrzostwach Świata jest niewyobrażalnie trudniej niż o medal podczas Mistrzostw Europy. Dowodów nie trzeba szukać daleko – kadra polskich lekkoatletów po doskonałych Mistrzostwach Świata w Wielkiej Brytanii w 2016 roku niemal prosto poleciała na Igrzyska Olimpijskie do Brazylii, gdzie jednak wszyscy przedstawiciele lekkiej atletyki bardzo mocno cierpieli i zawodzili.

Pojawiło się więc oczywiste pytanie jak przygotować się do imprezy mistrzowskiej w kolejnym okresie przygotowawczym i to na trenerach oraz działaczach związkowych spoczywa dzisiaj obowiązek rozsądnego prowadzenia sportowców w okresie poprzedzającym takie imprezy mistrzowskie o najwyższej randze. Obecnie Polacy mogą pochwalić się mistrzami świata lub medalistami mistrzostw świata w takich lekkoatletycznych konkurencjach jak biegi średniodystansowe, rzut młotem i dyskiem, pchnięcie kulą czy skok o tyczce, z okazjonalnymi szansami także w skoku wzwyż i biegach sprinterskich oraz długich.

Nie tylko piłka i lekkoatletyka

Wielu zastanawia się więc dzisiaj jak wykorzystać zainteresowanie lekkoatletyką do zbudowania zaplecza infrastrukturalnego i kadrowego, także wśród najmłodszych roczników, na całe przyszłe lata. Przez długie lata wydawało się, że w Polsce możliwe jest utrzymanie koniunktury tylko i wyłącznie na piłkę nożną. Jednak dość regularnie to samo pytanie stawiają sobie także działacze i decydenci w innych dziedzinach sportowych. Mistrzem Świata w kolarstwie był w 2014 roku Michał Kwiatkowski, wkrótce po tym sukcesie na trasie Tour de France koszulkę najlepszego górala wywalczył Rafał Majka (późniejszy brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro). Mistrzami Świata zostali także w 2014 roku polscy siatkarze podczas imprezy organizowanej w naszym kraju.

Kto jeszcze został polskim mistrzem świata? W rajdach samochodowych trafiały nam się wyłącznie tytuły mistrzów europejskich, podobnie jak w świecie boksu, gdzie do walk o pas mistrzowski stawało wielu pięściarzy, ale żaden ostatecznie nie zunifikował kilku pasów jednocześnie. Mistrzami Świata jesteśmy także w kilku dyscyplinach zimowych, za co największe zasługi przypadają oczywiście Justynie Kowalczyk, Adamowi Małyszowi i Kamilowi Stochowi. Piłkarze ręczni i piłkarki ręczne także kilkukrotnie dochodziły do strefy medalowej Mistrzostw Świata, ale ostatecznie w tej dyscyplinie sportu nigdy nie udało się unieść Pucharu Świata na koniec imprezy. Wielu fanów i miłośników sportu wciąż jednak wierzy, że polska dominacja na międzynarodowych arenach sportowych dopiero się rozpoczyna.