Wspieranie rozwoju fizycznego dziecka

Świadomość, że dziecko uczęszcza na zajęcia z wychowania fizycznego w szkole nie powinna zwalniać rodziców z zabaw i gier z własnymi pociechami – zwłaszcza w wolne dni czy weekendy i na wakacjach. To rodzic ma możliwość dopingowania dziecka na co dzień w jego staraniach sportowych, a także do kształtowania jego zapatrywań na aktywność fizyczną. Rodzice, którzy sami biernie spędzają czas i nie przejawiają żadnego zainteresowania sportem najpewniej nigdy nie wychowają dziecka, które będzie żądne atrakcji sportowych i aktywne fizyczne – a co za tym idzie dość często w parze, zdrowe. Dlatego poprzez pojęcie „wychowanie fizyczne” należy rozumieć nie tylko godzinne zajęcia na szkolnej hali sportowej, ale także całą formę aktywności wykazywanej przez dziecko poza szkołą.

Przekonanie dziecka do sportu

Naturalnie to, że rodzice są pasjonatami sportu i chętnie go uprawiają nie gwarantuje w stu procentach powodzenia i zaszczepienia u dziecka tego samego bakcyla. Niewątpliwie jednak osoby zastanawiające się jak zaktywizować swoje dziecko powinny pamiętać, że zwłaszcza na początku muszą towarzyszyć swojemu dziecku w takich zajęciach. Chcąc przekonać dziecko do pływania i basenu nie wolno zakładać, że samo kupienie biletu do Aquaparku, płetw i okularów wystarczy, aby dziecko pokochało zabawy wodne.

Najważniejszy jest aktywny udział rodzica w pierwszych zabawach i kontaktach z nową dyscypliną sportową, a dopiero z czasem i nabyciem pewności siebie przez malucha, można dać mu więcej swobody – zawsze jednak przyglądając się z bliska i reagując w razie potrzeby. Często rodzic nie musi nawet znać określonych ćwiczeń czy zabaw polecanych przez instruktorów czy trenerów na pierwszy kontakt dziecka ze sportem – wystarczy sama obecność opiekuna i radość, jaką można rodzinnie przeżywać w trakcie rekreacji i niezobowiązującego wysiłku. Natomiast jeśli ktoś jest ciekawy jakie ćwiczenia polecane są początkującym w danej dyscyplinie sportu, skorzystać mogą albo z wiedzy i doświadczenia personelu pracującego w obiekcie sportowym albo odwołać się do licznych poradników i for internetowych dostępnych online zupełnie za darmo.

Ulubione dziecięce sporty

W dzisiejszych czasach rodzice mieszkający w dużym mieście i dysponujący chociażby średnim wynagrodzeniem mają nieograniczone niemalże możliwości co do kształtowania sportowych pasji swojego dziecka. Dostępne są bowiem obecnie praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny sportowe do treningu, a ponieważ dzieci same często nie wiedzą jaką dyscypliną sportu się zainteresować – chętnie kierują się tym, co aktualnie wybierają ich rówieśnicy, lub jaki sport albo sportowiec jest aktualnie modny i na topie. Tak było w epoce Adama Małysza, gdzie dzieci z regionów nie mających nawet gór, skoczni ani tras biegowych zakładały narty i chciały nauczyć się na nich skakać. Wydaje się, że renesans znów przeżywa piłka nożna na wszystkich szczeblach, ale dzieci coraz chętniej wybierają także basen, jazdę na rowerze czy sporty walki, rzadziej tenis czy lekkoatletykę.